Blagdan sv. Nikole i Dan dubrovačkih branitelja

Autor: Administrator , 7. 12. 2021.

Blagdan sv. Nikole u našem  je domu obilježen na način da su svi učenici nagrađeni simboličnim slatkim poklonom jer kako iz povjerljivih izvora saznajemo ove godine nije bilo mjesta za šibe i Krampusa.

Obilježavanje ovog velikog dana koji se osim zaštitnika djece i pomoraca slavi i kao Dan dubrovačkih branitelja nastavljen je u večernjim satima uz prigodni program posvećen upravo braniteljima.

Podsjetimo radi se od danu kada se prisjećamo tzv. 'crnog petka', 6. prosinca 1991. godine kada je u ranim jutarnjim satima srpsko-crnogorska vojska pokrenula sveopći napad na Dubrovnik. Agresorska vatra na grad trajala je od rane zore, a najžešći napadi bili su usmjereni na tvrđavu Imperijal na brdu Srđ ponad Grada, kao i na povijesnu jezgru, hotel Belvedere te naselja Nuncijata i Sustjepan. Nekolicina branitelja u tvrđavi Imperijal u jednom je trenutku zatražila od branitelja iz Grada da se vatra otvori baš po tvrđavi, na čiji su gornji dio već kročili daleko brojniji pripadnici agresorske vojske. Bio je to učinkovit odgovor jer je agresor uz velike gubitke uskoro bio prisiljen povući se. U jednom danu život je izgubilo 19 civila i branitelja, a ranjeno je njih 60. Tijekom Domovinskog rata na dubrovačkom području poginulo je više od 300 branitelja i civila, svoje domove bilo je prisiljeno napustiti više od 30 tisuća stanovnika, a nanesena je i nemjerljiva materijalna šteta.

Svoja sjećanja, kao aktivni sudionik i svjedok spomenutih događaja, s učenicima je podijelio odgajatelj Nikša Ivanković, a ovom prigodnim prikazan je i nedavno snimljeni dokumentarac autora Nikole Dupera "Šah- Rat" koji uz nevjerojatnu priču o jednom šahovskom turniru organiziranom u vihoru tadašnjeg ratnog ozračja progovara o prkosu i herojskoj obrani Dubrovnika.

Pogledajte FOTOGALERIJU !

« Svibanj 2024 »