DRŽAVNA DOMIJADA - ROVINJ 2024 - Nije zlato sve što sja…..

Autor: Administrator , 9. 5. 2024.

Aludirajući na poslovicu iz naslova zapravo bismo mogli u najkraćim crtama opisati nastup Muškog učeničkog doma na ovogodišnjoj 47. Državnoj domijadi koja se od 6.- 8. svibnja održala u Rovinju.

Naime, na samoj domijadi Dom je nastupio sada veće nekoliko godina konstantno u kategoriji filmskog stvaralaštva. U zaista jakoj i zanimljivoj konkurenciju novi dokumentarac iz domske produkcije pod naslovom “Društvo živih pjesnika” zauzeo je drugo mjesto. Nećemo ulaziti u to jeli trebao biti prvi kao što se između ostalog moglo čuti u komentarima većine prisutnih na Domijadi. To u ovakvom natjecanju na kraju krajeva nije ni bitno, a isto tako pobjednički film iz Učeničkog doma Marija Jambrišak iz Zagreba itekako je zaslužio nagradu. Ono što je nekako najvažnije i što bi moralo, a jako nam je drago da to sve više i veše jest tako, je činjenica da ovo natjecanje zaista predstavlja festival druženja, stvaranja novih prijateljstava, poznanstava, nekima možda i prvih ljubavi i svega onoga što povratak sa same Domijade čini pomalo sjetnim i teškim.

Zato zaista naslov ovog teksta nije prazna floskula jer jedno novo prijateljstvo vrijedi  puno više nego sva prva mjesta a kamoli više od one nijanse koja presudi tko će biti prvi a tko drug. Zato učenicima koju su pod vodstvom stručnog suradnika Mira Bronzića sudjelovali na Domijadi, a to su za filmsko stvaralaštvo Nedijeljko Bilić i Slavko Sudar te kao izuzetno zapaženi predstavnik učeničkog žirija Pavo Prodan, sve pohvale  što su na najbolji mogući način prezentirali i predstavljali naš Dom. Bravo momci i staro-domska poruka – „Bravo legende moje samo nastavite tako !!!“

U nastavku pročitajte što je filmu napisao član prosudbene komisije za filmsko stvaralaštvo dr. sc. Boško Picula:

Je li biti pjesnikom životni poziv ili životno nadahnuće? I zašto su neki od klasika poezije tako utjecajni kada se čovjek i sam počne baviti pjesništvom? Polazeći od svoga mladog protagonista koji uživa u 'društvu vječno živih pjesnika', rad na neobično filmičan način spaja zaljubljenost u poeziju i velika imena koja tu ljubav inspiriraju i održavaju. Elokventni ljubitelj pisane riječi Tina Ujevića, Charlesa Bukowskog, Pabla Nerude, Lija Baija te Maye Angelou u svakom od njih pronalazi razloge posvećenosti poeziji, dok ga filmska kamera u svakom prizoru dočarava na – poetičan način. Zrelo, promišljeno i cjelovito.

Pogledajte film "Društvo živih pjesnika"

« Svibanj 2024 »